MASTER SYSTEM – SL : SELF LEVELLING EPOXY KAPLAMA BOYASI

MASTER SYSTEM – SL : SELF LEVELLING EPOXY KAPLAMA BOYASI

Tanım
Beton, şap, mozaik, yüzeyler için hazırlanmış , epoksi reçine bazlı, iki bileşenli , self-levelling tip son kat kaplama sistemi

Kullanım
Tüm iç ve dış mekanlarda, depolama , üretim , otopark yükleme ,vs alanlarında normal ve ağır trafikte – beton, şap, sıva, mozaik, karo mozaik, yüzeylere koruyucu kaplama olarak kullanılır. Hijyenik, kimyasal ve mekanik etkilere dayanıklı, kolay temizlenen, parlak yüzeyler oluşturur.

master

 

Avantajlar
• Hijyenik ( gıda tesislerine uygun )
• Tozumaz, toz tutmaz
• İki komponentli, kolay kullanım
• Aşınma ve darbelere karşı dayanıklıdır
• Betonun kimyasal etkilere karşı dayanımını artırır
Ambalaj
İki komponentli kit halinde, toplam 20 kg
A komponentti plastik kova – 16,5 kg – renkli sıvı ( ral renk kotlarına göre )
B komponentti plastik kova – 3,5 kg – şeffaf sıvı

Depolama
Serin, kuru ve korunaklı ortamda orijinal ambalajda 1 yıl

Uygulama öncesi yüzey hazırlığı
– Yüzey temiz ,kuru ve tüm kirlerden arındırılmış olmalıdır. Yüzeyde yağlanma kesinlikle olmamalıdır . Endüstriyel beton dökümlerinde kullanılan şeffaf kür malzemelerinin yüzeyden mutlaka alınması gerekir .Tüm gevşek parçalar uzaklaştırılmalıdır. Beton üzerinde bulunan zayıf tabaka mekanik olarak aşındırımalı ; epoxy kaplamaya hazır hale getirilmelidir.
– Yüzey hazırlığı bitmiş zeminin , basınç dayanımı en az 25 N/mm2 , çekme dayanımı 1,5 N/mm2 olmalıdır .
– Yüzey ve ortam sıcaklığı en az 10º C olmalıdır .
– Yüzey ve yüzey içi nemi CM olarak en fazla % 5 olmalıdır .
– Ortam nemi bağıl olarak en fazla % 80 olmalıdır .
– Ortamda silikon buharı olmamalıdır .

Uygulama
Tüm yüzey MASTER SYSTEM PR epoksi astar ile astarlanmadır. Astar uygulamasından sonra , MASTER SYSTEM UC arakat boyası ile gerekli ara kat ve macun uygulamaları yapılmalıdır. MASTER SYSTEM SL son kat uygulamasında A ve B komponentleri , A komponentinin kabında karıştırılır. Dişli mala ile malzeme yayılıp , kirpi rulo ile taranmalıdır

Verim
Yüzeye ve kullanım amacına bağlı olarak değişim gösterir. Düzgün yüzeylerde arakat uygulamaları dahil 3,0 kg/m2 verimle kullanılır Bozuk yüzeylerde zemin ihtiyaçına göre verim artar .
Astar kat Master System PR 0,3 – 0,5 kg / m2
Ara kat Master System UC 0,3 – 1.0 kg / m2 ve üzeri zemin durumuna göre
Son kat Master System SL 0,3 kg – 2,5 kg / m2 veya üzeri zemin durumuna göre

Kapta kalma süresi
Kapta kalma süresi ortam sıcaklığına göre değişkenlik gösterir . 20 º C ortam sıcaklığında 25 dakikadır . Ancak exotermik reaksiyon olduğu için A ve B komponentleri karıştırılan ürünün 10 dakika içinde tüketilmesidir .

Katlar arası bekleme süresi
Astar uygulamasıda dahil olmak üzere ; katlar arası uygulamalarda , 20 º C ortam sıcaklığında ortalama 24 saat beklenmelidir. 3 günü geçen katlar arası bekleme sürelerinde alt yüzey mutlaka taşlanmalıdır . Bu süreler sıcaklık düşünce uzayacak , sıcaklık artınca kısalacaktır .
En son uygulanan MASTER SYSTEM SL uygulamasından ayak trafiğine açmak için en az 2 gün , orta trafik için 4 gün , ağır trafik için 1 hafta beklenmelidir .

Teknik bilgi
MASTER SYSTEM – SL ürünün A komponenti ; düşük viskositeli modifiye epoxy reçine – kuartz agrega – epoxy ‘ e uygun renklendirici ve diğer katkılardan oluşmaktadır .

MASTER SYSTEM – SL ürünün B komponenti ; modifiye poliamin sertleştirici ve gerekirse hızlandırıcıdan oluşmaktadır . Özellikle yüksek kimyasal ve mekanik dayanım gerektiren yüzeyler için ve ayrıca tam hijyeniklik gerektiren gıda tesislerinde mutlaka kullanılmalıdır .

Mekanik özelikler

  • Basınç dayanımı 50 N/mm2 ( EN 196-1 )
  • Çekme dayanımı 25 N/mm2 ( EN 196-1 )
  • Shore sertliği 75 ( DIN 53 505 )
  • Aşınma dayanımı 70 mg ( TABER )
  • Yapışma dayanımı > 1,5 N/mm2 ( ISO 4624 )
  • Kimyasal dayanım yüksek
  • Termal dayanım 80 C üstü sıcaklığa devamlı maruz kalmamalıdır .